kişinin defterinde

Fasulye Yaprağı Köftesi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 4
  • Hazırlama: 50 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

Yarım kg fasulye yaprağı
Yarım kg yarma
3 adet büyük boy domates
4 adet yeşilbiber
1 adet kuru soğan
Tereyağı
Mısır özü yağı

Hazırlanışı

Geniş bir kaba yarım kg yarma, 1 tatlı kaşığı tuz konularak 1 bardak su ile yavaş yavaş harmanlanır. Eğer yarma bulamazsanız kısırlık bulgura un karıştırarak da fasulye yaprağı köftesi yapılabilir. Yoğrulan yarma yumuşak bir hamur kıvamını almalıdır.

Fasulye yaprakları ortadan ikiye ayrılarak ortasındaki kılçığı alınır. İçerisine misket büyüklüğünde yarma konularak ince şekilde sarılır. Hazırlanan fasulye yaprağı köfteleri orta boy tencereye dizilir. Üzerine tabak kapatılarak üzerine hizası kadar kaynar su konulur ve orta ocak ateşinde kaynayana kadar pişirilir ve kaynadıktan sonra suyu süzülerek fasulye köftelerinin üzerini 1-2 parmak geçecek kadar yeniden kaynar su eklenir, 1 tatlı kaşığı tuz ve orta ocak ateşine pişirilir.

Kaynamaya başladıktan sonra ocak ateşi kısılarak pişirmeye devam edilir. 3 adet büyük boy domates ve 4 adet yeşilbiber bol sudan geçirildikten sonra temizlenir ve küp küp doğranır. 1 adet kuru soğan soyulup temizlendikten sonra ince ince doğranarak sos hazırlanması üzere orta boy tavaya konulur. Soğanlar ve yeşilbiberler 2 yemek kaşığı tereyağı ile kavrulur. Üzerine biraz mısır özü yağı eklenerek kavrulan soğanlar ve yeşil biberler pembeleşince domatesler eklenir ve domatesin suyunu çekene kadar kavrulmaya devam edilir.

Fasulye yaprağı köftesinin suyu süzülür ve sudan geçirilir. Ardından sos ile buluşturulan yemeğimiz kısık ocak ateşinde biraz bekletildikten sonra servis edilebilir.

Bu yazı 295 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.