kişinin defterinde

Dövme Çorbası tarifi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 6
  • Hazırlama: 50 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

800 gr. kuşbaşı doğranmış orta yağlı kuzu eti
2 su bardağı dövme yani aşurelik buğday
5-6 adet kurutulmuş acı biber
7-8 adet kurutulmuş domates
Yarım su bardağı haşlanmış kuru fasulye
Yarım su bardağı haşlanmış nohut
1 demet maydanoz
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
3 yemek kaşığı tereyağı
Zeytinyağı

Hazırlanışı

5-6 adet kurutulmuş acı biber 2-3 parçaya bölünür. 7-8 adet kurutulmuş domatesle birlikte çok az sıcak suda yumuşayıncaya kadar, 10-15 dakika haşlanır. 800 gr. kuşbaşı doğranmış orta yağlı kuzu eti yıkanır. Yıkanan etler yanmaz bir tencerede kendi yağı ve suyuyla kavrulur. Orta büyüklükte bir düdüklü tencerede, 2 su bardağı dövme yani aşurelik buğday üzerine bolca su eklenerek, kapağı kapatılmadan, orta ateşte yumuşamaya bırakılır. (Buğdayın üzerine eklenen su, yemeğe yetecek kadar olmalıdır.)

Haşlanan kurutulmuş biber ve domateslerin suyu süzüldükten sonra küçük küçük doğranır. Orta büyüklükte bir tencerede 3 yemek kaşığı tereyağı eritilir. Eriyen tereyağında birer yemek kaşığı domates ve biber salçası kavrulur. Salça kavrulurken üzerine 4-5 yemek kaşığı kadar zeytinyağı eklenir. Salçanın üzerine küçük küçük doğranan haşlanmış acı biber ve domates kurusuyla, kavrulan kuzu eti ilave edilerek kavurmaya devam edilir. Tüm malzemeler birkaç dakika kavrulduktan sonra haşlanmakta olan aşurelik buğdayın içine eklenir. (Etin sertleşmemesi için tuz en son yemek piştikten sonra eklenmelidir.)

Düdüklü tencerenin kapağı kapatılarak 30 dakika kaynatılır. Kaynadıktan sonra içine önceden haşlanmış olan yarım su bardağı kuru fasulyeyle nohut eklenir. Bir tatlı kaşığı tuz serpildikten sonra şayet suyunu çekmişse biraz daha sıcak su ilave edilip 1-2 taşım daha kaynatılır. (Yemeğimizin kıvamı çok sulu olmamalıdır.) İncecik doğranmış maydanoz da eklendikten sonra yemeğimiz servise hazırdır.

Bu yazı 256 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.