kişinin defterinde

Geleli Kebabı tarifi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 8
  • Hazırlama: 45 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

1 kg kuzu kuşbaşı
7-8 adet közlenmiş patlıcan
7-8 adet yeşil biber
6 adet domates
250 gram tuzlu tereyağı
Kuyruk yağı
Karabiber
Pulbiber

Hazırlanışı

7-8 adet közlenmiş patlıcanların içi alınır. Orta ocak ateşinde 150 gram kuyruk yağı eritilerek eriyen yağın üzerine 1 kg kuzu kuşbaşı et eklenerek kavrulmaya bırakılır. Kavrulan kuzu kuşbaşına 1 tatlı kaşığı tuz eklenerek 2-3 dakika kadar pişirmeye devam edilir.

Patlıcanlar ince ince kıyılarak ağza gelmeyecek şekilde parçalara ayrılır. 6 adet domates ve 7-8 adet yeşilbiber bol sudan geçirildikten sonra kabukları soyulmuş domates ile içi çıkarılmış yeşil biberler küp küp doğranır. 250 gram tuzlu tere yağın orta ocak ateşinde orta boy tencerede eritilir. Yanan yağın içerisine közlenmiş patlıcanlar ve 1 çay kaşığı tuz eklenir.

Ortalama 2 dakika kadar ocakta çevrilen patlıcanlar fırın tepsisine yayılır. Etlere tuz eklendikten 5 dakika kadar doğranmış yeşil biberler eklenerek 10 dakika kadar pişirilir. Ardından doğranmış domateslerde eklenerek 10-15 dakika kadar suyunu çekince ocak ateşinden alınır. Fırın 170 derecede ısıtılır.

Kavrulan kuzu kuşbaşına 1 tatlı kaşığı pul biber, 1 tatlı kaşığı çekilmiş karabiber eklenerek karıştırılır ve patlıcanların bulunduğu fırın tepsisine eklenir. Patlıcanların üzerine yayılan kuzu kuşbaşılar 170 derecede 10 dakika kadar pişirilir. Yemeğimizin yapılış süreci ortalama 45 dakika olup 8 kişilik servis edilir.

Bu yazı 275 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.