kişinin defterinde

Ispanaklı İçli Köfte tarifi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 4
  • Hazırlama: 40 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

2 bağ ıspanak
4 adet soğan
tereyağı
sıvıyağ
İç harcı için:
250 gr az yağlı kıyma
2 kase köftelik bulgur
1 kase çiğ köftelik bulgur
karabiber
pul biber

Hazırlanışı

Küçük küçük doğranmış 2 bağ ıspanak yıkanıp süzüldükten sonra sıcak su dolu tencereye yerleştirip ocağa konur. Kaynadıktan hemen sonra ıspanaklar tencereden alınır, soğuması için bekletilir.  1 kg soğan küçük küçük doğranıp 1 yemek kaşığı tereyağı ve zeytin yağında kavrulur. Rengi dönen soğanlara 250 gr kıyma eklenir ve kavurmaya devam edilir.

Ispanaklar sıkılarak harca eklenir ve kavurma işlemi sürdürülürken 1 çay kaşığı karabiber, 2 çay kaşığı pul biber eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra ocaktan alınarak servis tabağına konur. Harç buzdolabına yerleştirilerek soğutulur.  İç harcı için 2 kase köftelik bulgur ve 1 kase çiğ kötelik bulgur yoğrulacağı kaba konur. Tuzu ilave edildikten sonra kulak memesi kıvamına gelene kadar arada su ekleyerek yoğrulur. Yoğrulan hamurdan küçük parçalar koparılır, parmakla içi oyulur.

Oyulan kısma harç koyulduktan sonra elde döndürülerek kapatılır. Kapatılan hamurun baş tarafındaki fazlalığı alınır. Kaynayan suya tuz ilave edildikten sonra ıspanaklı içli köfteler haşlanması için tencereye yerleştirilir. Haşlanan içli köfteler kevgirle servis tabağına alınır. Servis esnasında tereyağı kızdırılıp üzerine dökülür.

Bu yazı 412 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.