kişinin defterinde

Kuzu Kavurmalı Yumru Köfte

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 8
  • Hazırlama: 60 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

Dışı için;
Yağsız dana etinden 750 gram kıyma(incik)
3 kase köftelik bulgur
İçi için;
1 kg kuzu kuşbaşı
250 gram tuzlu tereyağı
Kuyruk yağı

Hazırlanışı

750 gram yağsız dana etinden kıyma geniş bir kaba konulur. Üzerini 2 tatlı kaşığı kadar tuz serpilir ve 3 kase köftelik bulgur eklenir. Yoğrulması için içerisine 2 kase kadar su konulur (istenirse robotta 10 dakika kadar çekilir. Ancak robota konulursa içerisine su eklenmesi gerekmektedir). Kıymanın bulgurla bütünleşerek sakız kıvamını alması gerekmektedir.

150 gram kuyruk yağı orta boy tencerede orta ocak ateşinde eritilir. Yağ eridikten sonra kuyruk yağı içerisinden çıkarılarak 1 kg kuzu kuşbaşı eti içerisine eklenir ve kavrulmaya bırakılır. Kavrulmakta olan kuzu eti ortalama suyunu saldıktan sonra çekmesi 20 dakikayı bulmaktadır. Yumrulu köftenin bulgurlu kıymalı dış harcı ceviz büyüklüğünde yuvarlanarak bir kaba alınır.

Kavrulmakta olan kuzu kuşbaşına 1 tatlı kaşı kadar tuz eklenerek 5 dakika kadar kavrulmaya devam edilir. Hazırlanan yumru köfteler orta ocak ateşinde önceden kaynamaya bırakılan suyun içerisine eklenerek haşlamaya bırakılır. Haşlanan köfteler bir taşım kaynadıktan sonra makarna gibi suyu süzülür.

Dolu bir kaşık tereyağı tencereye (küçük) konularak orta ocak ateşinde eritilir. Yumru köfteler kavrulmuş kuzu kuşbaşına eklenerek harmanlanır. Yanan ve kokusu çıkan tereyağı yemeğin üzerine dökülür. Kalan tereyağı servis edilirken tabağın üzerine dökülür. Yemeğin yapılış süreci ortalama 1 saat olup 8 kişilik servis edilebilir.

Bu yazı 218 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.