kişinin defterinde

Yassı Kadayıf tarifi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
  • Kaç Kişilik: 8
  • Hazırlama: 30 dk
  • YAZDIR
Malzemeler

Hamuru için;
2 su bardağı un
1,5 su bardağı süt
1 bardak sıcak su
1 tatlı kaşığı toz şeker
1 adet yaş maya
Bir tutam tuz
1 kase ceviz
Şerbeti için;
4 su bardağı toz şeker
5 bardak su
Kızartmak için;
2 adet yumurta
Mısırözü yağı

Hazırlanışı

1,5 su bardağı süt, 1 bardak ılık su, 1 tatlı kaşığı şeker(mayalanması için),yarım çay kaşığı tuz, yarım paket yaş maya ve 2 su bardağı un eklenerek mayanın erimesi hamurunda boza kıvamına gelene kadar karıştırılır. Dinlenmeye bırakılan hamurun şerbeti için.

Orta ocak ateşindeki orta boy tencereye 4 su bardağı şeker ve 5 su bardağı kadar su konularak kaynamaya başladıktan sonra 5-10 dakika kadar daha kaynatılması yeterlidir. Orta boy tava yağlanarak orta ocak ateşinde kızdırılır. Sulu kıvamda olan hamurumuz krep gibi küçük parçalar halinde kızgın tavaya konularak kızartılır. Eğer hamurunuz katı ise biraz su katılarak karıştırılır.

Tek tarafı pişirilerek hazırlanan krepler servis tabağına alınır. 1 kase ceviz rondodan geçirilir. Hazırlanan kreplerin kızaran tarafı altta kalacak şekilde iç kısmına aldığı kadar ceviz konulur ve yarım ay şekilde kapatılır. 2 adet yumurta bir kaba konulup çırpıldıktan sonra hazırlanan yassı kadayıflar yumurtaya bulanır. Bir yanda orta boy tencereye konulan bol sıvı yağ orta ocak ateşinde kızdırılır. Kızan yağın içerisine yumurtaya bulanan yassı kadayıflar atılarak ters düz edilip kızartılır.

Hazırlanan tatlımız servis tabağına alınarak kenarda soğutulan ılık haldeki şerbetimiz yassı kadayıfların üzerine dökülerek servis edilir. Arzuya göre üzeri fıstık, ceviz vs ile süslenerek de servis edilebilir. Tatlımızın yapılış süreci ortalama 30 dakika olup 8-10 kişilik servis edilebilir.

Bu yazı 331 kere okundu.
  • Site Yorum

Yorumlara kapalıdır.